Dnes je středa 16.01.2019  uživatel nepřihlášen  
ME 2018 ve futsalu FIFA jsou Portugalci ...
11.02.18

Portugalsko poprvé v historii mistrem Evropy!

Portugalsko poprvé v historii mistrem evropy!

Sobotní večerní drama pod vedením českého hlavního RO Ondry Černého rozhodlo o tom, že novým mistrem starého kontinentu se stal celek Portugalska. Přestože vyrovnával až v závěru normální hrací doby a v nastaveném čase přišel o svou hvězdu Ricardinha, dokázal udržet na uzdě obhájce trofeje ze Španělska a v poslední minutě prodloužení rozhodl Bruno Coelho.

Finále ME 2018

Portugalsko - Španělsko 3:2 (1:1, 2:2) po prodloužení

Branky: 1. Ricardinho, 39. Bruno Coelho (Cary), 50. Bruno Coelho (DP) - 19. Tolrá (Lin), 32. Lin (Miguelín).

Portugalsko: Sousa (Bebe, Hugo) – Cary, B. Coelho, Matos, Ricardinho (C) – A. Coelho, Tunha, Miguel, Cecílio, Moreira, Varela, Brito. Trenér: Jorge Braz.

Španělsko: Sedano (Herrero) - Ortiz (C), Pola, Miguelín, Alex – Tolrà, Bebe, Adolfo, Solano, Lin, Lozano, Usín, Joselito. Trenér: José Venancio López.

O 3. místo ME 2018

Rusko - Kazachstán 1:0 (0:0)

Branky: 29. Eder Lima (Robinho).

Rusko: Zamtaradze, Putilov - Eder Lima, Robinho, Davydov, Čiškala – Lyskov, Romulo, Milovanov, Abramov (C), Nijazov, Abramovič, Afanasjev, Esquerdinha. Trenér: Sergej Skorovič.

Kazachstán: Higuita, Šamro - Taynan, Dovgan, Jesenamanov, Douglas Jr. – Žamankulov, Sulejmenov (C), Peršin, Taku, Tursagulov, Nurgožin, Orazov. Trenér: Cacau.

Jorge Braz: Děkuji všem svým rodinám!

Jorge braz: děkuji všem svým rodinám!

Sobotní finále ME 2018 přineslo v nastaveném čase radost portugalskému týmu, který vyhrál 3:2 a poprvé v historii se může radovat ze zlatých medailí. Nabízíme vám názory obou trenérů, jak šťastného bývalého brankáře Jorgeho Braze na straně vítězů, tak i jeho španělského protějšku.

Jorge Braz (trenér Portugalska): „Tohle je jeden z nejšťastnějších dnů mého života. Mám radost za všechny své rodiny: rodinu hráčů, trenérů i realizačního týmu, kteří spolu byli téměř měsíc; dále z rodiny portugalského svazu, kde dělají skvělou práci s mladými hráči a v rozvoji místního futsalu; a samozřejmě za mou vlastní rodinu, která mě podporovala dlouhou dobu a která překvapila tím, že dnes dorazila na finálové utkání. Ricardinho, bez ohledu na to, jestli je nejlepší hráč na světě nebo není, na tomto turnaji dokázal, že je nejlepší kapitán na světě. Je nejvýraznější futsalista planety a velmi pomáhal našim mladým hráčům věřit, že vyhrát zlaté medaile je možné.“

José Venancio López (trenér Španělska): „Ze všeho nejdříve chci pogratulovat týmu Portugalska. Z finále musí vzejít vítěz i poražený a Portugalsko bylo dnes o vlásek lepší, než my. Moji hráči byli dnes opět skvělí, za posledních 24 dnů ze sebe vydali hodně sil a jsem na ně nesmírně pyšný, stejně jako na jejich příspěvek ke dnešní skvělé podívané. Jestli jsme prohráli, tak je to proto, že jsme chybovali a Jorge Braz udělal správná rozhodnutí. Nicméně všichni moji hráči si zaslouží hodnocení 10/10.“

Bruno Coelho - muž, který rozhodl finále Eura

Bruno coelho - muž, který rozhodl finále eura

Hvězdou finále ME 2018 byl jednoznačně portugalský futsalista Bruno Coelho. Nejen, že v závěru normální hrací doby vyrovnal při power play na 2:2 a vynutil pro svůj tým prodloužení, ale v nastaveném čase chladnokrevně proměnil desetimetrový kop a trofej pro vítěze šampionátu poslal do Portugalska.

Lisabonský rodák Bruno Coelho (nar. 1.8.1987) hrál futsal už od mládí, ale až do svých 23 let nastupoval ve druhé nejvyšší soutěži. Mezi elitu se posunul v dresu Belenenses v sezóně 2010/2011 (kdy byl jeho spoluhráčem současný kazašský brankář Huguita), o rok později ho do svých řad získala věhlasná Benfica. A té je věrný dodnes.

Výkony 170 cm vysokého hráče ne Euru nebyly zase tak velkým překvapením, jde o zkušeného hráče a šlo už o jeho čtvrté ME. „Bruno Coelho je stabilním členem národního týmu a důležitou oporou Benficy Lisabon už několik let,“ vysvětluje dlouholetý hráč české ligy Michal Holeček, který aktuálně hraje druhou nejvyšší portugalskou soutěž za Tires Futsal.

„O jeho kvalitách svědčí i fakt, že jako jeden z mála hráčů přežil letní zemětřesení v kádru Benficy, kterou opustilo po nevydařeném semifinále s Bragou rovnou 7 hráčů,“ připomíná Holeček předsezónní zemětřesení v klubu, který mj. opustili Franklin (Futsal Cisternino), Jefferson (Luparense), Elisandro (Inter Movistar), Patias (Neapol), nebo reprezentační brankář Bebe.

Pohled 29letého českého hráče na portugalskou hvězdu je zajímavý. „Jedná se o velmi komplexního hráče, který málo kdy propadne v defenzivní činnosti a je vynikající ve hře dopředu. Umí přejít 1 na 1 a má velmi kvalitní zakončení.“ Michal Holeček má za to, že právě Bruno Coelho byl nejdůležitějším hráčem mistrů Evropy - a to nejen ve finálovém duelu. „Dle mého názoru to byl právě Bruno Coelho, kdo na sebe vzal roli tahouna a byl na tomto šampionátu nejdůležitějším hráčem Portugalska.“

„Portugalci se poučili z nepodařeného vystoupení z minulého šampionátu a zvolili mnohem týmovější pojetí místo systému "vše na Ricardinha", z čehož těžil nejvíce právě Bruno Coelho. Ale podobně to zvedlo výkony dalších hráčů, například Pedro Cary odehrál vynikající turnaj,“ vysvětluje Holeček. Tolik slov chvály od povolané osoby, která portugalský futsal sleduje hodně zblízka.

A zajímá vás, kdy se protnula kariéra Bruno Coelha s českým futsalem? Je to jednoduché - zatím nikdy. Český národní tým se totiž s nejzápadnější evropskou zemí nestřetl 11 let (od Eura 2007) a ani na klubové scéně se cesty českých celků a slavného lisabonského klubu neprotnuly…

10. února 2018 - Radek Klier | Foto: uefa.com